Spytaj mechanika co wlewa do silnika! Odróżnienie oryginalnych produktów – dostarczanych przez koncern Volkswagen od nieoryginalnych – nierekomendowanych przez producenta samochodów, które coraz częściej pojawiają się na rynku, może być wyzwaniem dla przeciętnego kierowcy. Warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę kupując samodzielnie oleje i części samochodowe oraz o co pytać w warsztatach samochodowych.
Podstawowym elementem, na który zwracać należy uwagę przy zakupie są opakowania nabywanego oleju i części. Przedsiębiorcy dostarczający nieoryginalne produkty często wykorzystują na opakowaniach czcionki, motywy graficzne, czy znaki towarowe, „zapożyczone” od tych znajdujących się na produktach oryginalnych, wprowadzając nierzadko w ten sposób kupujących w błąd, co do pochodzenia towaru.
Ważną rolę w całym procesie sprzedaży spełniają właściciele warsztatów samochodowych oraz mechanicy, którzy powinni zwracać baczną uwagę na to jakie towary kupują i od jakich dostawców. Warto pytać w swoim warsztacie o olej wlany do silnika samochodu: od jakiego producenta oraz dystrybutora pochodzi, kto jest jego bezpośrednim dostawcą, i jaka jest jego norma. Naszą szczególną uwagę powinna zwrócić także atrakcyjnie niska cena zakupu – nie dajmy się skusić podejrzanie taniej ofercie.
Oleje samochodowe, których generalnym dostawcą jest koncern VW produkowane są wyłącznie przez znany z wysokiej jakości koncern BP, a jego dystrybucją do warsztatów niezależnych i/lub klientów ostatecznych zajmują się bezpośrednio autoryzowani partnerzy serwisowi poszczególnych marek koncernu VW na terenie kraju. Jakość tych olejów gwarantuje dopasowanie do przedłużonych okresów międzyobsługowych samochodów koncernu VW, a co za tym idzie, dłuższą żywotność silnika pojazdu. Przekłada się to na znaczące zwiększenie bezpieczeństwa na drodze oraz brak kosztów związanych z częstą naprawą samochodu. Olej oryginalny, którego generalnym dostawcą jest koncern Volkswagen to też jedyny olej silnikowy preferowany jako olej do pierwszego napełnienia wszystkich fabrycznie nowych pojazdów marek Volkswagen, Audi, Seat, Škoda oraz Volkswagen Samochody Użytkowe.
Volkswagen Group Polska, chcąc chronić swoich klientów przed nabywaniem produktów nieoryginalnych, których opakowania mogą sprawiać wrażenie, iż są to produkty oryginalne, podejmuje w tym zakresie różnorodne działania. Dokonywane są zakupy opisanych wyżej nieoryginalnych produktów celem sprawdzenia ich jakości, podejmowana jest współpraca z policją i portalami aukcyjnymi blokująca możliwość oferowania i sprzedaży produktów nieoryginalnych, na których opakowaniach wykorzystywane są w sposób nieuprawniony zastrzeżone znaki towarowe, etc. W jednym z przypadków dotyczącym oleju silnikowego, badania wykonane w niezależnym laboratorium wykazały, że olej nieoryginalny miał zauważalnie gorsze parametry niż oryginalny m.in. w zakresie jego lepkości.
Volkswagen Group Polska rozpoczęło kampanię adresowaną do kierowców pod hasłem „Spytaj mechanika co wlewa do silnika!”. Cenne będą wszelkie sygnały o olejach silnikowych i częściach samochodowych, które same w sobie lub ich opakowania wywołują u nabywających jakiekolwiek wątpliwości co do pochodzenia, jakości, oznaczenia, etc. Odpowiednie formularze zgłoszeniowe oraz pogłębione informacje w tym zakresie odnaleźć można tutaj. Po 5 kwietnia 2018 r. pojawi się w internecie również strona nieoryginalnyolejzabija.pl, na której zamieszczone zostaną informacje na temat nieoryginalnych olejów i części kierowane do warsztatów samochodowych.
Sprawdź dlaczego nieoryginalny olej zabija